TIP #4 OBKLOPTE SE PĚKNÝMI VĚCMI

03.08.2018

Je nesporným faktem, že v pěkném a harmonickém prostředí se nám lépe pracuje, jsme efektivnější, produktivnější, chápavější. A to proto, že se v pěkném a harmonickém prostředí cítíme šťastnější. Popřemýšlejte tedy, jaké věci Vám dělají radost. Uspořádejte si svůj pracovní stůl tak, aby Vám vyhovoval. Nejprve ho ale ukliďte. Zbavte se všech nedodělků. V chaosu rozhodně žádné harmonie a pocitu štěstí nedosáhnete.

Až bude Váš pracovní stůl čišet čistotou, systémem a pořádkem, můžete si ho vybavit položkami, které přispějí k pocitu Vaší psychické pohody. Máte oblíbené fotky? Vystavte si je na stůl nebo je pověste na zeď ve Vaší pracovně (pracovním koutku). Máte oblíbenou svíčku a líbí se Vám plápolající plamínek? Honem si na stůl svíčku přineste. Máte rádi vůně? Pořiďte si aromalampu (vhodnost konkrétních esenciálních olejů zkonzultujte s odborníkem). Trpíte na popraskané ruce či rty? Mějte poblíž stolu příjemný krém na ruce či jelení lůj. Během studia také nezapomeňte na pitný režim. Nápoj si naservírujte ve Vašem oblíbeném hrnečku. Můžete se obklopit i mísou ovoce, které Vašemu mozku dodá potřebnou energii a drive během studia.

Vhodné je mít na sobě i pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Upozorňuji, že pohodlné neznamená vytahané a staré. V zimních měsících si můžete připravit i na dotek příjemnou deku nebo se obklopit polštářky.

Zkrátka popřemýšlejte, jaké věci byste mohli po čas Vašeho studia potřebovat a vše si dopředu připravte, ať pak nemusíte odbíhat. V této souvislosti je dobré si taky před počátkem hodiny dojít na toaletu, protože pak byste museli v polovině hodiny odejít od učebnic, slovníků a spol. A znáte to. Jednou vyjdete z pracovny a už Vás buď odchytne některý z členů rodiny, nebo případně Váš pohled padne na něco, co Vás rozptýlí a Vaše studium jde rázem "vy víte kam".

A teď se zaměříme přímo na učební pomůcky. Ty by měly mít neméně inspirativní a měly by nám přinášet radost a pocit štěstí. Neváhejte tedy v této oblasti investovat. Takže žádné zatuchlé deníky, kalendáře či bloky po babičce, které Vám smrdí a jejichž design se Vám ani trochu (kupodivu) nelíbí.

Udělejte nálet na papírnictví a kupte si nové a krásné učební pomůcky, které pro Vás bude radost používat.

Co je vhodné si koupit?

· sešit A4 

· barevné fixy

· barevné propisky

· modré či černé propisky

· zvýrazňovače

· penál

· lepítka "Post it!"

· katalogovou knihu

Dobře, pár stovek v papírnictví za tyto položky necháte. Ale pokud opravdu vytrváte a cizí jazyk se naučíte, Vaše hodnota stoupne o více než pár stovek. A to se vyplatí. Neberte útraty v papírnictví jako zbytečný výdaj, ale jako nezbytnou investici pro zvýšení Vaší produktivity a tím pádem i kvalifikace.

A k čemu vlastně jednotlivé položky potřebujete?

Do sešitu si budete psát gramatická cvičení a důležité poznámky. Budete ho tedy používat relativně často. Proto by měl mít Váš učební sešit pěknou obálku a strukturu, abyste ho nikdy neotevírali s odporem. Fixami a propiskami budete do sešitu psát. Zvýrazňovačem budete zvýrazňovat zrádné gramatické záležitosti či "šílená a nezapamatovatelná" slovíčka. Do pěkného penálu všechny propisky, fixy a zvýrazňovače uložíte, abyste vše měli přehledně na jednom místě. Lepítka Post it! využijete jako záložku či jako upozornění na důležité kapitoly, gramatické celky či poznámky. Katalogovou knihu využijete na výrobu vlastní cvičebnice daného jazyka. O tom ale bude řeč v příštím článku.

Nejdůležitější položkou jsou samozřejmě učebnice. Ty si rozhodně pořiďte svoje. Nepůjčujte si je od kamarádů, ani z knihovny. Určitě se stane, že čas od času budete potřebovat do učebnice něco dopsat, podtrhnout, zvýraznit a podobně. Proto ji potřebujete mít v seznamu svého majetku. Pokud uvažujete o nákupu učebnice z druhé ruky, může se stát, že učebnice již bude vyplněná, podtrhaná, zvýrazněná a Vaše poznámky tak snáze zaniknou. Z tohoto důvodu doporučuji koupit zcela novou, neposkvrněnou učebnici, protože tím se opět Vaše pravděpodobnost úspěchu zvyšuje.

Tolik z již čtvrtého tipu jak se snáze a efektivněji naučit cizí jazyk.

Příště se již podíváme na konkrétní systém a postup, jak s jazykem začít!

Příjemné studium,

Váš Cool Learning