TIP #2 - VYBERTE SI SPRÁVNÉ ZDROJE

23.06.2018

Ať už se do spárů cizího jazyka vrháte se společníkem či bez něho, měli byste před samotným začátkem studia provést důkladnou rešerši zdrojů a vybrat si z nich ty, které Vám vyhovují. Prostě si musíte naplánovat, z čeho a jak se budete učit. Určitě by to chtělo nějakou učebnici, nějakou cvičebnici a nějaký slovník. Samozřejmě, že čím rozšířenější jazyk si vyberete, tím více učebnic a podkladů k němu najdete. K angličtině je toho nepřeberné množství a spíše je problém, že nevíte, co si vybrat. Ve švédštině je problém opačný. Ve švédštině si vybírat nemůžete. Prostě s vděkem přijmete to málo, co Vám knihkupectví, knihovna nebo internet nabízí. Pro ty, kdo mluví anglicky a chtějí se naučit méně rozšířený jazyk, doporučuji vyhledat zahraniční tituly. Ty vyhledáte tak, že do vyhledávače zadáte vhodné slovní spojení, např. Swedish Textbook, Swedish Grammar, Swedish Vocabulary... Prostě cokoliv Vás napadne. A třeba tímto způsobem naleznete nějaký výukový materiál, který vás zaujme. Já jsem takto našla učebnici An Essential Grammar, která vypadá velmi dobře. Takže neklesejte na mysli, i u méně rozšířených jazyků si můžete přijít na své. Kdo hledá, najde. :-)

Některé knížky naleznete zdarma ke stažení, jiné můžete zakoupit třeba na Amazonu. Výše uvedená klíčová slova můžete zadat i do YouTube a většinou naleznete videa alespoň se základní slovní zásobou, frázemi či jednoduchou gramatikou. Navíc to budete mít i s výslovností.

Pro mě je YouTube vždy příjemnou změnou od učebnic a slovníků. YouTube videa můžete poslouchat při jídle, při čištění zubů, při koupeli, při sportu, při procházce, při jízdě autem a při dalších rozličných činnostech.

Pro studium švédštiny jsem si vybrala následující materiály:

  • Švédština nejen pro samouky, která obsahuje klíč ke cvičením a dvě CD. Tato učebnice bude nějakou dobu alfou a omegou mých znalostí švédštiny. S učebnicemi od vydavatelství Leda mám bohaté zkušenosti a tyto učebnici byly vždy dobrou volbou pro začátek studia.
  • 1000 švédských slovíček - tento barevný tématický slovníček beru jako příjemné rozptýlení od černobílé učebnice.
  • Śikovný slovník - dobrý slovník je nedílnou součástí výuky každého jazyka a slovníky od společnosti Lingea se mi poměrně dost líbí.
  • Swedish - An Essential Grammar - anglicky psaná učebnice švédštiny rozdělená do kapitol podle slovních druhů a dalších gramatických témat.

Z YouTube videí jsou to pak následující:

1) 2000 běžných švédských výrazů

2) 1000 krátkých švédských výrazů

3) švédsko-anglický audio slovník

4) anglicko-švédský jazykový kurz

Každé studium jazyka by se mělo skládat z šesti základních oblastí: gramatika, slovíčka, mluvení, poslech, čtení a psaní. Rozšiřující oblastí jsou reálie (kultura, historie, geografie...) dané země. Učebnice a slovník nám pokrývají první dvě oblasti. Na mluvení je nejlepší si domluvit parťáky, se kterým budeme v daném jazyce hovořit. Nebo můžeme odjet do dané země na dovolenou a tam všechno vyřizovat pouze v daném jazyce. Většina učebnic obsahuje i audionahrávky, takže poslech si natrénujete díky nim. To však není zcela dostačující. Další poslechy si můžete pustit např. na YouTube či na stránkách některých novin, které mimo psané zprávy publikují i krátká videa. Číst můžete knížky či články na internetu. Zábavnou formou může být sledování blogů domorodců. Blogů je nyní nepřeberné množství a jistě najdete takový, který Vám svou strukturou i obsahem bude vyhovovat. Já jsem si tímto způsobem našla seznam 50 nejlepších blogerů ve Švédsku. Odkaz zde. Někteří blogeři jsou aktivní i na Instagramu, kde publikují Stories, neboli krátká videa, která jsou většinou namluvená. I to může Vaše studium jazyka posunout dál. Navíc tak nakouknete do každodenního života dané národnosti, což Vám pomůže s porozuměním jejich kultuře. A v neposlední řadě tu máme psaní, které si můžete natrénovat psaním základních konverzačních témat (rodina, bydlení, koníčky...) vztažených na Vaši osobu.

Je vhodné si taky najít správný internetový slovník, který Vám rychle vyhledá neznámá slovíčka. Já používám internetový slovník Lingea, který obsahuje mnoho jazyků (zatím jsem neměla problém s tím, že bych tam svůj vyvolený jazyk nenašla) a překládá nejen z češtiny do cizích jazyků, ale dokonce i mezi cizími jazyky. Navíc většinou k dotazu přihodí několik užitečných frází čí slovních spojení právě s vyhledávaným slovíčkem. Díky tomu si za krátký čas můžete velmi rozšířit svou slovní zásobu.

Různé internetové slovníky či jazykové stránky nabízejí také každodenní zasílání cvičení či "word of the day." Tato aktivita Vám zabere okolo minuty denně a přitom budete každodenně ve spojení s cizím jazykem a budete tak rozšiřovat svou slovní zásobu. Já si takto nechávám zasílám Word of the Day od Merriam-Webster Dictionary, či aktivity z Página del Espanol nebo ze SpanishDict. 

Nenásilnou formou učení je i sledování zahraničních médií na Vašem Facebookovém či Instagramovém účtu, popř. odebírání jejich newsletterů. Takto budete vždy donuceni přečíst si minimálně nadpis ve Vámi zvoleném jazyce a pokud Vás nadpis zaujme, přečtete si rovnou celý článek, čímž rázem věnujete danému jazyky další minuty navíc. A každá minuta se počítá. 

Tolik z dnešního druhého tipu, který se zabýval důkladnou rešerší literatury a zvolením takových studijních materiálů, díky kterým Vás studium cizího jazyka bude bavit a půjde Vám jak po másle. :-)

Příjemné studium,

Váš Cool Learning