RYCHLÉ ČTENÍ

28.05.2018

NAŠE HODNOCENÍ 80 %

Knížka Rychlé čtení s podtitulem Čtěte rychleji, učte se lépe, dokažte víc, kterou napsal autor bestselleru Myšlenkové mapy Tony Buzan, boří mýty o čtení, popisuje techniky rychlého čtení a radí, jak své čtení zrychlit. V knize se nachází 7 poměrně velkých testů, na kterých si můžete své rychločtení procvičit. Dále knihu doplňuje několik cvičení na slovní zásobu. Autor tvrdí, že rychlost čtení vyšší než 1000 slov za minutu je možná, ačkoliv průměrná rychlost čtení je 200-220 slov za minutu. Vzorec pro výpočet rychlosti čtení je: počet slov / čas. Autor dále uvádí, že vzdělanější lidé obvykle čtou rychleji jen proto, že na čtení mají málo času a jsou více motivováni nikoli proto, že by věděli, jak efektivněji číst. Studijní tempo při psaní poznámek je 1-90 slov za minutu. Úroveň porozumění dosahuje v průměru 60-80 % u relativně snadného textu a po 24 hodinách dochází k poklesu vybavování o 20 %.

MÝTY O ČTENÍ PODLE TONYHO BUZANA

Podle autora není nutné číst text pomalu a pečlivě, abychom mu lépe porozuměli. Stejně tak nemusíme číst slovo za slovem a snažit se text pochopit na 100 %. Ani si nemusíme zapamatovat vše, co jsme přečetli.

Autor uvádí, že ukazování si prstem během čtení nemusí automaticky znamenat brzdění procesu četby. Pokud při četbě přeskakujete slova, neznamená to dle autora lenost. V případě, že narazíte na neznámé slovo, není nutné hned sahat po slovníku a dané slovo vyhledávat. Podle autora rychlé čtení nevede ke zhoršenému porozumění.

Příjemné rychločtení Vám přeje

Cool Learning s.r.o.