ZAČÍNÁME SE ŠVÉDŠTINOU!

05.06.2018

Na začátku roku 2018 jsem si sepsala seznam aktivit, které bych ráda během tohoto roku zvládla. Jednou z nich bylo naučit se švédsky. Nebo alespoň se švédštinou začít. Od tohoto předsevzetí uběhl půlrok a já jsem s tímto zajímavým severským jazykem konečně začala.

PROČ JSEM SI VYBRALA ZROVNA ŠVÉDŠTINU?

Vzhledem k tomu, že mluvím hlavně germánskými (angličtina, němčina), románskými (francouzština, španělština, portugalština, italština) a slovanskými (ruština) jazyky, chtěla jsem si rozšířit obzory jiným směrem. Ve hře byla (mimo švédštinu) polština, chorvatština, maďarština, norština či finština. Kdybych doslovně chtěla splnit podmínku "rozšířit si obzory jiným směrem", asi bych měla zvolit buď finštinu, nebo maďarštinu jakožto zástupce jazyků ugrofinských. Ale nakonec konkurs vyhrála právě švédština a stala se tak dalším germánským jazykem v mé pestré sbírce.

Po štafetě románských jazyků jsem byla trochu vyčerpaná a potřebovala jsem od nich na chvíli klid. Románské jazyky jsou si hodně podobné jak slovní zásobou, tak gramaticky a já v nich začínala mít, popravdě řečeno, trochu guláš. Švédština jakožto zástupce germánských jazyků se jim ale ani trochu nepodobá. Naštěstí. Švédština se zase až tak moc nepodobá ani němčině či angličtině, což je na jednu stranu výhoda (nebude se mi nic plést), ale na druhou stranu nevýhoda (téměř žádné slovíčko mi nic nepřipomíná). (Update: již jsem se dostala k lekci s jídlem a pitím a jisté podobnosti začínám vnímat. :-))

Abych shrnula své důvody pro výběr švédštiny:

  • Chtěla jsem evropský jazyk psaný latinkou.
  • Sever Evropy, na rozdíl od západu, jihu, středu a východu jsem dosud neměla jazykově pokrytý.
  • Švédština se mi vždycky hodně líbila a koketovala jsem s ní již poměrně dlouho (minimálně od dob studia na VŠ).
  • Před několika měsíci jsem se zamilovala do švédských autorů Larse Keplera a Camilly Läckberg. Jejich knihy bych si ráda za pár let přečetla v originále.
  • Nedávno jsem přečetla několik knih o životním stylu Hygge či Lagom. Teorie se mi líbily, ale zajímalo by mě, jak to doopravdy chodí v reálném životě. Zjednodušeně řečeno - ráda bych zažila švédský životní styl a postoj k životu v praxi.
  • Švédové dlouhodobě patří k nejšťastnějším národům na světě. Jak jinak odhalit jejich tajemství než proniknutím do jejich jazyka a kultury?
  • Švédsko je pěkná země, kterou jistě stojí za to navštívit. Tak proč si pobyt a další aktivity nedomlouvat v rodném jazyce mých hostitelů?
  • Anglicky, německy, španělsky a francouzsky mluví dneska téměř každý. Ale švédsky... To budou Švédové koukat, až na ně Češka promluví švédsky...

Vzhledem k tomu, že mám za sebou bohatou (a úspěšnou) historii studia cizích jazyků jako samouk, hodlám tímto stylem pokračovat i se studiem švédštiny. V dalších článcích se dozvíte, z čeho a jak se hodlám učit a můžete díky nim sledovat mé pokroky, úspěchy a poznatky týkající se tohoto severského jazyka. Dobrou zprávu mám ale i pro ty z vás, kteří švédštině až tak neholdují. Tipy jak se učit budou použitelné pro všechny jazyky. Máte se tedy na co těšit. :-)

Příjemné studium,

Váš Cool Learning

P. S.: V příštím článku se dozvíte, jaký je první krok ke studiu cizího jazyka.