TIP #7 VLASTNÍ CVIČEBNICE

01.10.2018

V minulém článku jsem psala, že pokud jste perfekcionisti, kteří chtějí mít všechno dokonalé a nic nenecháváte náhodě, určitě se Vám bude hodit Vaše vlastní cvičebnice. Pro její přípravu potřebujete ideálně katalogovou knihu (takové desky se slídami uvnitř), ale vystačíte si i např. se šanonem a obyčejnými slídami, popř. jen se spojením papírů vazbou či kancelářskými sponkami.

Vytvoření vlastní cvičebnice spočívá v tom, že si v Excelu vytvoříte dva sloupečky. Jeden pro češtinu a druhý pro cizí jazyk. A co do těchto sloupečků budete psát? Jednak si do nich můžete napsat fráze, které jsou ve většině učebnic shrnuty hned za slovíčky. Přepis frází do vlastní cvičebnice není ale až tak nutný, protože většinou jsou fráze přehledně uspořádán do dvou sloupečků a pokud se je chcete naučit, stačí zakrýt půlku stránky a pak postupně sjíždět papírem (nebo čímkoliv jiným, čím část stránky zakryjete) a odhalovat správné řešení. Kde je ovšem přepis do vlastní cvičebnice více než vhodný, jsou vzorové věty uprostřed vysvětlování gramatiky. Tyto vzorové věty jsou v textu napsány dost nahodile, většinou nemají řád a je poměrně složité se v nich zorientovat. Abyste tedy měli všechny vzorové věty na jednom místě, je vhodné si je přepsat. V neposlední řadě je vhodný přepis překladových cvičení. A to z toho důvodu, že většinou máte v jednom odstavci např. 10 vět na překlad za sebou a následně musíte hledat někde daleko na konci učebnice klíč a pak složitě obracet tři sta stránek sem a tam, abyste si zkontrolovali řešení. Většinu lidí, včetně mě, tohle dost štve. Proto jsem si na všechny jazyky začala tvořit vlastní cvičebnice, což velmi zvýšilo kvalitu studia cizích jazyků.

Celá metoda vlastní cvičebnice spočívá v tom, že si vytvoříte zrcadlový materiál (na jedné stránce budete mít české ekvivalenty a na druhé stránce zrcadlově např. anglické ekvivalenty), díky kterému si pak budete moci trénovat překlady do aleluja. (O důležitosti překladových cvičeních jsem se zmiňovala již v předchozích článcích. Já vím, je to pruda, ale zatněte zuby a vydržte. Vyplatí se to!) Samozřejmě si můžete koupit i přímo hotovou cvičebnici ve zrcadlovém provedení, ale pokud si ji vytvoříte sami z materiálů, které používáte, upevníte a prohloubíte tím o to víc Vaše znalosti.

Na závěr pár technických poznámek: pokud jste využili k vytvoření cvičebnice Excel, jak jsem doporučovala na začátku článku, a nyní si chcete materiál vytisknout, nezapomeňte si v náhledu tisku zkontrolovat, jak soubor bude vypadat. Roztáhnete si oba sloupce na maximum, protože jinak by se Vám místo textu vytiskly křížky. Pokud jsou některé věty příliš dlouhé a zabírají dvě stránky, zmenšete písmo. Zkontrolujte si tedy celý náhled, abyste měli vždy jednu stránku v češtině a druhou v cizím jazyce. 

Po vytisknutí dokumentu a zastrkání listů papíru do kapes katalogové knihy tedy máte vytvořenou vlastní cvičebnici. Nejenže jste se toho mnoho naučili a zopakovali při jejím vytváření, ale poslouží Vám i v budoucnu k bezvadnému opakování a kontaktu s jazykem.

Příjemné vytváření vlastních cvičebnic,

Váš Cool Learning