TIP #6 POSTUP STUDIA 

17.09.2018
V dnešním článku už se konečně dostáváme ke konkrétnímu postupu studia cizího jazyka! Tak hurá na něj!
  • Slovíčka - Nejprve se naučte slovíčka z dané lekce. Na slovíčka bohužel není žádný jiný postup, než se je nabiflovat. Pomoci Vám může například přepisování slovíček, vyrobení tzv. flashcards (na jedné straně budete mít český výraz a na druhé např. anglický). Na principu flashcards funguje např. www.quizlet.com, což je program, kam si zapíšete svá slovíčka a on Vás z nich následně bude zkoušet. Quizlet lze mimochodem použít nejen pro jazyky, ale i pro jiné předměty (zeměpis, chemii, biologii atd.). Slovíčka, která Vám dělají problémy, si v učebnici zvýrazněte zvýrazňovačem, aby Vám při otevření stránky se slovíčky padl pohled hned na tato problematická slovíčka a mozek měl tak více šancí je zpracovat. V případě opravdu problematických a zároveň důležitých slovíček doporučuji nalepit na dobře viditelné místo (např. okolí počítače nebo v kuchyni) lísteček Post it! s poznámkou. Stanovte si hranici, při které se budete moci posunout dál. Tato hranice by měla být ideálně okolo 90 %. Chybovost do 10 % je v normě a není důvod se jí trápit. Zároveň ale pokud máte padesátiprocentní chybovost, nemá cenu jít v učebnici dál, protože byste se stejně jen v následujícím textu bez znalosti potřebných slovíček ztráceli a to by Vás otrávilo tak, že byste posléze učebnici znechuceně odložili a pravděpodobně byste se k ní již nikdy nevrátili.
  • Fráze - Poté, co jste se naučili slovíčka, je čas přejít na fráze. Fráze jsou úzce spojeny se slovíčky. Jedná se o ustálená slovní spojení, která se většinou nedají gramaticky odvodit, nebo se jedná o gramatické výjimky. Proto fráze rozhodně nepřeskakujte s tím: "Vždyť to pak nějak dám za pochodu." Nedáte, fakt ne. Fráze opravdu nejsou v učebnici jen tak, aby měly Vaše mozkové závity více práce. V každé jazykové učebnici mají fráze po právu své čestné místo, a proto byste se jim měli věnovat.
  • Gramatika - Ve většině učebnic je gramatika v jednotlivých kapitolách rozdělena do cca 5 gramatických celků. Některé učebnice za každý gramatický celek vkládají jedno vzorové cvičení, abyste si ověřili, zda jste gramatiku skutečně pochopili. Proto tato cvičení určitě nepřeskakujte. V učebnici si zdůrazněte gramatické nejasnosti, složitosti, zrádnosti a výjimky. Uvidíte, že později se Vám bude zvýrazněný text více než hodit. Případně se nebojte psát více vysvětlovacích poznámek přímo do učebnice. Jádrem studia je učebnice a tak se snažte co nejvíce poznámek psát do ní.
  • Článek - Po naučení slovíček, frází a gramatiky jste připraveni na přečtení úvodního článku v učebnici. Úvodní články většinou obsahují  maximum nových slovíček, frází a gramatických záležitostí. Většina učebnic obsahuje i audio soubory, kde je (minimálně) úvodní text nahrán. Po přečtení a překladu článku si ho několikrát poslechněte a současně se dívejte na text. Poté učebnici zavřete a článek si několikrát poslechněte, ideálně se zavřenýma očima, protože tím eliminuje zrakové vjemy a o to víc toho poberou Vaše uši. :-)
  • Gramatická cvičení - A jsme u toho, co většina lidí nenávidí. Opravdu ale vytrvejte a alespoň některá cvičení udělejte. Pokud Vám některý typ cvičení vyloženě nesedí, můžete ho vynechat, abyste se zbytečně netrápili a studium se Vám nezprotivilo, ale snažte se být poctiví a důslední a udělat většinu cvičení. Většina lidí má ráda doplňovací cvičení, do kterých dopíše jedno slovíčko, upraví slovesný tvar a podobně a je hotovo. Rychle a bezbolestně. Ale... A teď mě prosím neukamenujte... Mnohem efektivnější je celé cvičení si přepsat do speciálního sešitu věnovanému právě gramatickým cvičením. A netýká se to jen doplňovacích cvičení, ale prostě všech cvičení. Při přepisování se totiž musíte daleko více soustředit a musíte brát v úvahu celou větu. Takže si nakonec uvědomíte, že některé slovíčko se třeba píše jinak, než jste se doposud domnívali a že to sloveso se nakonec časuje úplně jinak, než jak jste to pochopili z předchozí lekce. Gramatická cvičení si následně důkladně zkontrolujte podle klíče. V ideálním případě si zahrajte na pana učitele/paní učitelku, nasaďte přísný výraz, vezměte do ruky červenou propisku a nebojte se ji použít. Podle množství červeného textu ve Vašem sešitu dost dobře poznáte, jak na tom jste a jestli má cenu jít do další lekce nebo se vrátit k opakování stávající lekce. Za každým cvičením si na pár řádků červeně vepište i zásadní chyby, které jste v daném cvičení udělali. Tím nemyslím chyby z nepozornosti, ale spíše výjimky, které jste si ještě do hlavy nedostaly, popřípadě máte pocit, že tuto gramatickou záležitost vidíte poprvé v životě. Pokud na něco takového narazíte, určitě se nebojte problém červeným písmem za cvičení rozepsat.
  • Opakování - poté, co jste se naučili slovíčka, fráze, gramatiku, přečetli jste článek a udělali gramatická cvičení, si ještě jednou celou lekci projděte. Minimálně části, které jste si zvýraznili zvýrazňovačem nebo červenou propiskou.
  • Stravte to - Ne nadarmo se říká "Ráno moudřejší večera". Platí to i při studiu cizích jazyků. Pokud narazíte na obtížnější gramatiku a slovíčka a máte dojem, že tyhle věci v životě do své hlavy nedostanete, pozorně si přečtěte celou záležitost ještě jednou, zavřete učebnici, zhluboka se nadechněte a zavřete oči. Chvilku takto odpočívejte a pak se vydejte za svým dalším programem. Studium jazyka pro tentokrát odložte. Přes noc se Vám myšlenky v hlavě samy uspořádají a ráno získáte jiný pohled na věc. Druhý den se k dané gramatice nebo slovíčkům opět vraťte a sami uvidíte, že pohled na ně je daleko optimističtější, než byl předchozího dne. A pokud tomu tak není, zkuste se vrátit o několik lekcí zpátky a opakovat si. Možná jste jen ještě nebyli připraveni na takovou dávku pokročilejší gramatiky a v tom případě je zapotřebí upevnit Vaše základy. Opakování matka moudrosti. I toto pořekadlo v jazycích platí na 100 %.

Příjemné samostudium,

Váš Cool Learning s.r.o.

P. S.: Pokud patříte stejně jako já mezi tip ťop perfekcionisty, mám pro Vás ještě jeden tip. Udělejte si vlastní cvičebnici! Jak na ni se dozvíte v příštím článku!