DIGITÁLNÍ DETOX

28.05.2018

NAŠE HODNOCENÍ 80 %

Kniha Digitální detox s podtitulem "Zbavte se závislosti na mobilu a internetu" radí, jak si od technologií odpočinout a jak si naplánovat offline odvykací kůru. Autorka uvádí 12 příznaků digitálního přetížení (ráno hned po probuzení kontrolujeme mobily, jsme online během společného jídla s přáteli atd.), 7 důvodů proč používáme sociální média (hlavně proto, že se všichni chceme stát součástí nějaké komunity), 5 klíčových znaků, že si vaše dítě vytváří závislost na technice, 5 rad, jak meditovat, 16 jednoduchých způsobů, jak si dát pauzu a zpomalit (mimo jiné bychom měli meditovat, být chvíli v tichosti a o samotě, zapisovat si své myšlenky a nápady, kreslit nebo vyrábět, mluvit s lidmi a ponořit se do přírody), 8 kroků k rodinnému propojení, 6 kroků k unitaskingu při práci (měli bychom si každý den vyhradit čas na unitasking, uklidit si pracovní plochu, vypnout všechna digitální upozornění, naplánovat si čas na kontrolu příchozích zpráv, říct spolupracovníkům, že se chystáme na unitasking a nakonec se odpojit). Dále autorka uvádí i pravidla pro zodpovědné užívání chytrých telefonů na poradách a při setkáních.

Autorka rozlišuje šest osobnostních typů uživatelů sociálních médií a v publikaci je podrobněji popisuje: motivátor (je hnací silou většiny sociálních sítí), skrytý uživatel (na sociální sítě se přihlašuje zřídkakdy), pasažér (pasivní uživatel jedné sociální sítě), divák (přebíhá mezi několika sociálními sítěmi, ale není aktivním účastníkem), znalec (iniciativní uživatel jedné sociální sítě), člen (je přítomen na více sociálních sítích).

V souvislosti s fenoménem Instagram autorka uvádí zajímavé statistiky. 72 % fotek jídel jsou hlavní chody, především večeře. Nejvíce oblíbenou focenou kategorií jsou dezerty, nejméně oblíbenou kategorií jsou těstoviny, které skončily těsně za mléčnými produkty. Dále autorka v knize uvádí zajímavé "selfie statistiky", například že "selfie" dnes tvoří 30 % fotografií vyfocených lidmi ve věku 18 - 34 let.

Zajímavostí je, že už existuje i "národní den odpojení se" (National Day of Unplugging), který připadá na 6. a 7. března po dobu 24 hodin, od západu slunce do dalšího západu. S událostí je spojena i stejnojmenná webová stránka, kam lidé můžou nahrát svou fotku s důvodem svého odpojení se.

Téměř v závěru knihy autorka sepsala 10 přípravných kroků k digitálnímu detoxu. Nejprve bychom měli vyhledat tiché místo, zamyslet se a sepsat 10 nejdůležitějších věcí, které bychom chtěli dělat během posledního dne v životě. Dále bychom se měli zamyslet nad tím, čeho bychom chtěli v průběhu digitálního detoxu dosáhnout. Každý večer bychom měli zapisovat, jak detox postupuje. Měli bychom usínat bez mobilu. Měli bychom najít tichý kout, kde bychom alespoň část dne mohli strávit a odpočívat čtením, meditováním nebo přemýšlením. Měli bychom se naučit odkládat mobil na určité místo např. po dobu snídaně. Doma bychom si měli vytvořit místo bez techniky a na mobilech bychom měli vypnout notifikace.

V úplném závěru uvádí autorka plány digitálních detoxů, včetně jejich přípravy a přínosů. Autorka podrobně naplánovala hodinový, čtyřhodinový, jednodenní, dvoudenní a týdenní detox.

Tato útlá knížka je velmi pěkně zpracovaná a čtivá. Je proložena příjemně zelenkavými stránkami a rámečky se studiemi, citáty nebo novými kapitolami, takže už v průběhu četby jsem měla pocit úspěšné detoxikace. :-)

Úspěšný digitální detox Vám přeje

Cool Learning s.r.o.

FIELDING, O. Digitální detox. 1. vyd. Praha: Albatros Media a.s., 2018. ISBN: 978-80-264-1804-7.